EUSPBA Competition Results

Ohio Valley Indoor Competition 2018
Edinboro Univ
3/24/2018

Judges: Greg Abbott, Clark Abercrombie, Barry Conway, Steve Hill, Scott MacLeod, Patrick W. Regan
Soloists: 55
Groups: 5

Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Greg Abbott
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Carlisle, Andrew ES0005 1 14
Murray, Alastair ES1053 2 12
Shonk, Palmer ES0447 3 10
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 4 8
Regan, Sean Patrick ES1142 5 6
Lorince, Christopher R. ES1668 6 4
Praskovich, Ryan ES0383 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Carlisle, Andrew ES0005 1 14
Regan, Sean Patrick ES1142 2 12
Shonk, Palmer ES0447 3 10
Murray, Alastair ES1053 4 8
Praskovich, Ryan ES0383 5 6
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 6 4
Lorince, Christopher R. ES1668 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Knox, Steven W. ES0327F 1 8
Destremps, Tyler ES0960 2 6
Goodman, David ES1155 3 4
Horwath, Joseph ES1604 4 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horwath, Joseph ES1604 1 8
Destremps, Tyler ES0960 2 6
Goodman, David ES1155 3 4
Knox, Steven W. ES0327F 4 0
Hornpipe & Jig
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 4
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Horwath, Joseph ES1604 1 4
Destremps, Tyler ES0960 2 3
Knox, Steven W. ES0327F 3 2
Goodman, David ES1155 Breakdown 0
6/8 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horwath, Joseph ES1604 1 3
Destremps, Tyler ES0960 2 2
Knox, Steven W. ES0327F 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Urdiales, John ES1612 1 16 1
Heizer, Christopher ES0319 2 14 1
Gallo, Anne ES0620F 3 12
Knox, Elizabeth ES0326F 4 10
Burlew, Alex ES1134 5 8
Yates, Doug ES1485 6 6
Burlew, Evan ES1164 0
Knox, Alexandra ES0325F 0
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Knox, Alexandra ES0325F 1 8
Knox, Elizabeth ES0326F 2 7
Heizer, Christopher ES0319 3 6
Burlew, Alex ES1134 4 5
Burlew, Evan ES1164 5 4
Urdiales, John ES1612 6 3
Gallo, Anne ES0620F 0
Yates, Doug ES1485 0
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
Scott MacLeod
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 1
Heizer, Christopher ES0319 1 7 1
Knox, Alexandra ES0325F 2 6
Gallo, Anne ES0620F 3 5
Burlew, Alex ES1134 4 4
Burlew, Evan ES1164 5 3
Knox, Elizabeth ES0326F 6 2
Urdiales, John ES1612 Breakdown 0
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Knox, Alexandra ES0325F 1 6
Urdiales, John ES1612 2 5
Gallo, Anne ES0620F 3 4
Knox, Elizabeth ES0326F 4 3
Burlew, Evan ES1164 5 2
Burlew, Alex ES1134 6 0
6/8 March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Gallo, Anne ES0620F 1 8
Heizer, Christopher ES0319 2 7
Burlew, Evan ES1164 3 6
Knox, Alexandra ES0325F 4 5
Knox, Elizabeth ES0326F 5 4
Urdiales, John ES1612 6 3
Burlew, Alex ES1134 0
Yates, Doug ES1485 0
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
Greg Abbott
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McElhinney, Brian ES0126 1 18
Henderson, Kelly ES1035 2 16
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 3 14
Frederiksen, Larry W. ES0469 4 12
Nicholson, Mary Beth T0007 5 10
Fairbanks-Manke, Ana T0002 6 8
Ciesinski, Elly ES0298 0
Dauson, Erin ES1067 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
2/4 March
Judges
Scott MacLeod
 
Results
Competitors: 10
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Nicholson, Mary Beth T0007 1 10 1
McElhinney, Brian ES0126 2 9
Ciesinski, Elly ES0298 3 8
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 4 7
Henderson, Kelly ES1035 5 6
Leonard, Chris T0005 6 5
Dauson, Erin ES1067 0
Fairbanks-Manke, Ana T0002 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 Breakdown 0
LaSota, Dr., William ES0209 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
Scott MacLeod
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Leonard, Chris T0005 1 9
Nicholson, Mary Beth T0007 2 8
Dauson, Erin ES1067 3 7
Ciesinski, Elly ES0298 4 6
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 5 5
Henderson, Kelly ES1035 6 4
Fairbanks-Manke, Ana T0002 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Jig
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Leonard, Chris T0005 1 9
Ciesinski, Elly ES0298 2 8
McElhinney, Brian ES0126 3 7
LaSota, Dr., William ES0209 4 6
Dauson, Erin ES1067 5 5
Henderson, Kelly ES1035 6 4
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Nicholson, Mary Beth T0007 0
6/8 March
Judges
Scott MacLeod
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Leonard, Chris T0005 1 8 1
McElhinney, Brian ES0126 2 7 1
Nicholson, Mary Beth T0007 3 6
Ciesinski, Elly ES0298 4 5
Dauson, Erin ES1067 5 4
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 6 3
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Henderson, Kelly ES1035 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Van Buskirk, David ES1196 1 6
Mullen, Michael ES1071 2 4
Makin-Byrd, David ES0748 3 0
2/4 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Eaton, Gary ES1578 1 7
Moore, Maureen ES0444 2 6
Van Buskirk, David ES1196 3 5
Freeman, Jared T0003 4 4
Makin-Byrd, David ES0748 5 3
Mullen, Michael ES1071 6 2
Faulkner, Gary D. ES1232 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 3
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Freeman, Jared T0003 1 3
Mullen, Michael ES1071 2 2
Faulkner, Gary D. ES1232 Breakdown 0
6/8 March
Judges
Scott MacLeod
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Faulkner, Gary D. ES1232 1 5 1
Freeman, Jared T0003 2 4
Van Buskirk, David ES1196 3 3
Eaton, Gary ES1578 4 2
Mullen, Michael ES1071 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Parks, Paul-Luc ES1177 1 2
2/4 March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Calovini, Reece ES1318 1 2
Parks, Paul-Luc ES1177 2 0
Strathpey & Reel
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Calovini, Reece ES1318 1 2
Parks, Paul-Luc ES1177 2 0
6/8 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Parks, Paul-Luc ES1177 1 2
Calovini, Reece ES1318 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Two Parted March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Xu, Ling ES1674 1 2 1
McGhee, Walter ES1636 2 0
Expand Tree Collapse Tree Open Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve Hill
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Baughman, Richard ES1462 1 3
Wright, Alex ES1353 2 2
Lawry, Sean ES1708 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve Hill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Evans, Daniel R. ES1097 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Steve Hill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Evans, Daniel R. ES1097 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve Hill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moore, Nicholas ES1117 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Steve Hill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moore, Nicholas ES1117 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Steve Hill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Decker, Kenneth ES0121 1 1
6/8 March
Judges
Steve Hill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Decker, Kenneth ES0121 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Steve Hill
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kilburg, Jim ES1272 1 4
Welch, Christopher ES1694 2 3
Gallo, Helen ES0622F 3 2
Acres, David ES1676 4 0
March Set
Judges
Steve Hill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kilburg, Jim ES1272 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Steve Hill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Conway, Liam ES0481F 1 1
March Set
Judges
Steve Hill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Conway, Liam ES0481F 1 1