EUSPBA Competition Results

Ligonier Highland Games 2017
Ligonier PA
9/23/2017

Judges: Clark Abercrombie, John L Bottomley, Hugh Cameron, Barry Conway, Nick Hudson, Sandy Jones, Peter O. Kent, Edwin M. Krintz Jr., Dan Lyden, Robert M. Meade, Jonathan P. Quigg, David Ricklis
Soloists: 74
Groups: 19

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
Medley
Judges
Sandy Jones Piping 1
Barry Conway Piping 2
John L Bottomley Ensemble 3
Jonathan P. Quigg Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
North Coast Pipe Band III EB1237 1 6 2 2 1 1* 2 1
Carnegie Mellon Univ PB EB0184 2 6 1 1 2 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Barry Conway Piping 1
Clark Abercrombie Piping 2
Edwin M. Krintz Jr. Ensemble 3
Jonathan P. Quigg Drumming 4
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Alma Pipe Band 192121 1 4 1* 1* 1 1 5 2
87th Cleveland Pipe Band IV EB0183 2 9 2 2* 3 2 4 1
Seton Hill U Pipe Band EB0973 3 12 3 3 2 4 3
Ceol Neamh Pipe Band IV EB1073 4 17 5 5 4 3 2
Cyril Scott Pipe Band EB1239 5 18 4 4 5 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Dan Lyden Piping 1
Nick Hudson Piping 2
Peter O. Kent Ensemble 3
Hugh Cameron Drumming 4
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
North Coast Pipe Band V 192122 1 10 3 1 2 4 12
Carnegie Mellon Univ PB V EB0185 2 13 4 4 3 2 11
Irish Am Club Eastside P&D EB0684 3 15 2 3 4 6 10
MacMillan-Dunn Pipe Band V EB0548 4 16 5 5 1 5 9
MacDonald Pipe Band EB1000 5 20 1 2 6 11 8
87th Cleveland Pipe Band V EB1072 6 25 9 7 8 1 7
Cincinnati Caledonian P & D V EB0894 7 31 7 11 10 3 0
Veterans Memorial Pipe Band EB0895 8 31 6 6 11 8 0
Celtic Eagle Pipe Band EB0902 9 35 8 10 5 12 0
Balmoral Pipes & Drums EB0942 10 36 11 9 7 9 0
Ceol Neamh Pipe Band V EB1074 11 37 10 8 9 10 0
Red Hackle Pipes & Drums EB1005 12 43 12 12 12 7 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Carlisle, Andrew ES0005 1 20
Murray, Alastair ES1053 2 18
Lyden, Dan ES0640 3 16
Shonk, Palmer ES0447 4 14
Hudson, Nick ES0454 5 12
Regan, Sean Patrick ES1142 6 10
Hutton, Andrew ES1057 0
Praskovich, Ryan ES0383 0
Whitemore, Dylan 92331 0
Winslow, Richard ES0242 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 20
Carlisle, Andrew ES0005 2 18
Lyden, Dan ES0640 3 16
Murray, Alastair ES1053 4 14
Shonk, Palmer ES0447 5 12
Whitemore, Dylan 92331 6 10
Hutton, Andrew ES1057 0
Praskovich, Ryan ES0383 0
Regan, Sean Patrick ES1142 0
Winslow, Richard ES0242 0
Hornpipe & Jig
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Carlisle, Andrew ES0005 1 10
Hudson, Nick ES0454 2 9
Lyden, Dan ES0640 3 8
Shonk, Palmer ES0447 4 7
Murray, Alastair ES1053 5 6
Whitemore, Dylan 92331 6 5
Hutton, Andrew ES1057 0
Praskovich, Ryan ES0383 0
Regan, Sean Patrick ES1142 0
Winslow, Richard ES0242 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 10
Tait, Colin ES1439 2 8
Knox, Steven W. ES0327F 3 6
MacDonald, Steven ES0137 4 4
Horwath, Joey 92259 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 10 1
Horwath, Joey 92259 2 8
Knox, Steven W. ES0327F 3 6
Tait, Colin ES1439 4 4
MacDonald, Steven ES0137 5 0
Hornpipe & Jig
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 5 1
MacDonald, Steven ES0137 2 4
Tait, Colin ES1439 3 3
Horwath, Joey 92259 4 2
Knox, Steven W. ES0327F 5 0
6/8 March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 5 1
Horwath, Joey 92259 2 4
Tait, Colin ES1439 3 3
MacDonald, Steven ES0137 4 2
Knox, Steven W. ES0327F 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kannagh, Ryan 92332 1 18
Destremps, Tyler ES0960 2 16
Burlew, Evan ES1164 3 14
Heizer, Christopher ES0319 4 12
Dunn, Michael 92240 5 10
Burlew, Alex ES1134 6 8
Elliot, Ben 92241 0
Knox, Alexandra ES0325F 0
Knox, Elizabeth ES0326F 0
2/4 March
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Michael 92240 1 9
Destremps, Tyler ES0960 2 8
Knox, Alexandra ES0325F 3 7
Knox, Elizabeth ES0326F 4 6
Kannagh, Ryan 92332 5 5
Burlew, Evan ES1164 6 4
Burlew, Alex ES1134 0
Elliot, Ben 92241 0
Heizer, Christopher ES0319 0
Strathpey & Reel
Judges
Peter O. Kent
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Destremps, Tyler ES0960 1 9
Heizer, Christopher ES0319 2 8
Elliot, Ben 92241 3 7
Dunn, Michael 92240 4 6
Knox, Alexandra ES0325F 5 5
Burlew, Alex ES1134 6 4
Burlew, Evan ES1164 0
Kannagh, Ryan 92332 0
Knox, Elizabeth ES0326F 0
6/8 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Destremps, Tyler ES0960 1 9
Elliot, Ben 92241 2 8
Knox, Elizabeth ES0326F 3 7
Knox, Alexandra ES0325F 4 6
Burlew, Alex ES1134 5 5
Heizer, Christopher ES0319 6 4
Burlew, Evan ES1164 0
Dunn, Michael 92240 0
Kannagh, Ryan 92332 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Anne ES0620F 1 16
McElhinney, Brian ES0126 2 14
Howard, Devin ES0322 3 12
Wilkerson, William ES0422 4 10
Friz, Daniel ES0314 5 8
Fulton, Jesse ES1122 6 6
Ciesinski, Elly ES0298 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Piobaireachd B
Judges
Peter O. Kent
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Tussing, Amber ES0165 1 10
Imlay, Christopher ES1106 2 8
Stamper, Carmela ES0156 3 6
LaSota, Dr., William ES0209 4 4
Dauson, Erin ES1067 5 0
2/4 March
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Tussing, Amber ES0165 1 12
Ciesinski, Elly ES0298 2 11
Stamper, Carmela ES0156 3 10
Gallo, Anne ES0620F 4 9
McElhinney, Brian ES0126 5 8
Wilkerson, William ES0422 6 7
Dauson, Erin ES1067 0
Friz, Daniel ES0314 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Howard, Devin ES0322 0
Imlay, Christopher ES1106 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Strathpey & Reel
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stamper, Carmela ES0156 1 12
Gallo, Anne ES0620F 2 11
Tussing, Amber ES0165 3 10
Ciesinski, Elly ES0298 4 9
Howard, Devin ES0322 5 8
Friz, Daniel ES0314 6 7
Fulton, Jesse ES1122 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Imlay, Christopher ES1106 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Wilkerson, William ES0422 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Mankins, Lydia ES1108 1 22
Wright, Charles 92299 2 20
Fanning, Joe ES0077 3 18
Rosbolt, Paul ES0166 4 16
Guyton, Libby ES0616 5 14
Tucker, Jesse ES1194 6 12
Fraser, Gordon M. ES0400 0
Kuniansky, Max ES0111 0
McNamara, Daniel ES0093 0
Smith, Timothy ES0656 0
Noss, Terri Lynn ES0661 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Rosbolt, Paul ES0166 1 10 1
Williams, Sean ES1412 2 9
Jackson, Isabella ES0324 3 8
Wright, Charles 92299 4 7
Conner, Bruce ES0701 5 6
Guyton, Libby ES0616 6 5
Mankins, Lydia ES1108 0
Ray, Joseph ES1427 0
Smith, Timothy ES0656 0
Van Buskirk, David ES1196 0
2/4 March B
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fanning, Joe ES0077 1 8 1
Tucker, Jesse ES1194 2 7
Malone, George ES1314 3 6
Meek, Kim 92302 4 5
Fraser, Gordon M. ES0400 5 4
McNamara, Daniel ES0093 6 3
Makin-Byrd, David ES0748 0
Noss, Terri Lynn ES0661 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Campbell, James ES0919F 1 2
2/4 March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Calovini, Reece ES1318 1 6
McBride, Evan 92306 2 5
DeBuchananne, Thomas ES1276 3 4
Campbell, James ES0919F 4 3
Ehrenfried, Raiden 92307 5 2
Stickney, Beatrix ES0030 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jackson, Isabella ES0324 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jackson, Isabella ES0324 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Evans, Daniel R. ES1097 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moore, Nicholas ES1117 1 2
Decker, Kenneth ES0121 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Rae, Euan ES1125 1 4
Gallo, Maria ES0623F 2 3
Habenicht, Tara ES0505 3 2
Hofbauer, Gail ES1045 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Conway, Liam ES0481F 1 2
Gallo, Helen ES0622F 2 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Emerick, Sarah ES1317 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
David Ricklis
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Alec J ES1440 1 1