EUSPBA Competition Results

Charleston Scottish Games Highland Gathering 2017
Charleston SC
9/16/2017

Judges: William S. Caudill, Jim Dillahey, Jerry Finegan, June P. Hanley, Sandy Jones, Eric MacNeill, Steve McClure, Kenneth J. McKeveny, Robert Minnear, John R. Recknagel
Soloists: 89
Groups: 16

Expand Tree Collapse Tree Grade 3
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jerry Finegan Piping 1
Robert Minnear Piping 2
John R. Recknagel Ensemble 3
Eric MacNeill Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Wake and District G3 EB0552 1 4 1 1 1 1 2
Charleston Police P & D III EB0726 2 8 2 2 2 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4
Medley
Judges
William S. Caudill Piping 1
June P. Hanley Piping 2
John R. Recknagel Ensemble 3
Eric MacNeill Drumming 4
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Atlanta Pipe Band Gr 4 EB0235 1 11 3 4 3 1 8
Nashville Pipes & Drums IV EB1188 2 13 2 5 1 5 7
Loch Norman Pipe Band EB0440 3 14 4 2 2 6 6
Jamestown Pipes & Drums IV EB0777 4 14 5 1 5 3 5
Knoxville Pipes & Drums IV EB0599 5 15 6 3 4 2 4
North Georgia Pipes & Drums IV EB0188 6 20 1 6 6 7 3
The Citadel Pipe Band EB1065 7 25 7 7 7 4 0
NCSU Pipes & Drums 4 EB0691 8 32 8 8 8 8 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
March Set
Judges
Sandy Jones Piping 1
William S. Caudill Piping 2
June P. Hanley Ensemble 3
Eric MacNeill Drumming 4
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Palmetto Pipes & Drums V EB0976 1 4 1 1 1 1 6
Jacksonville Pipes & Drums EB0187 2 10 2 2 2 4 5
John Mohr MacKintosh P&D V EB0685 3 12 3 3 3 3 4
Charleston Police P & D V EB0727 4 18 6 6 4 2 3
Knoxville Pipes & Drums V EB0600 5 20 4 5 5 6 2
Jamestown Pipes & Drums V EB0778 6 20 5 4 6 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
Piobaireachd
Judges
Robert Minnear
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Martin, Alasdair ES1173 1 10
Goodman, David ES1155 2 8
Brown, Wyatt ES1136 3 6
Johnson, Patrick ES0886 4 4
Adkins, Tony ES0652 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Martin, Alasdair ES1173 1 14
Johnson, Patrick ES0886 2 12
Nixon, Cameron ES1429 3 10
Adkins, Tony ES0652 4 8
Nixon, Cathleen ES1321 5 6
Brown, Wyatt ES1136 6 4
Goodman, David ES1155 0
Hornpipe & Jig
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Martin, Alasdair ES1173 1 6
Brown, Wyatt ES1136 2 5
Johnson, Patrick ES0886 3 4
Adkins, Tony ES0652 4 3
Goodman, David ES1155 5 2
Nixon, Cameron ES1429 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
Kenneth J. McKeveny
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Cameron ES0296 1 20 1
Ferrier, Lewis ES0263F 2 18
Pastva, Heather N. ES0588 3 16
Boland, Patrick ES1041 4 14
Crawford, Tom ES0039 5 12
Rogers, Robbie ES0769 6 10
Henningsen, Lou ES0133 0
Jones, Andrea ES0223 0
Reber, Pascal MacLellan ES0388 0
Wilson, Kyle Tracy ES0155 0
2/4 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Cameron ES0296 1 10
Jones, Andrea ES0223 2 9
Ferrier, Lewis ES0263F 3 8
Pastva, Heather N. ES0588 4 7
Wilson, Kyle Tracy ES0155 5 6
Rogers, Robbie ES0769 6 5
Crawford, Tom ES0039 0
Henningsen, Lou ES0133 0
Reber, Pascal MacLellan ES0388 0
Boland, Patrick ES1041 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
Jerry Finegan
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Cameron ES0296 1 10
Ferrier, Lewis ES0263F 2 9
Rogers, Robbie ES0769 3 8
Jones, Andrea ES0223 4 7
Pastva, Heather N. ES0588 5 6
Wilson, Kyle Tracy ES0155 6 5
Boland, Patrick ES1041 0
Crawford, Tom ES0039 0
Henningsen, Lou ES0133 0
Reber, Pascal MacLellan ES0388 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd A
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Markov, Andrey ES0243 1 20
Fraser, Duncan ES0467 2 18
LaBranche, Brogen ES0410F 3 16
Brownlee, Steven George ES1267F 4 14
Sullivan, Christine ES0352 5 12
Olsen, Kari ES0269 6 10
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Wilkerson, William ES0422 0
Piobaireachd B
Judges
Robert Minnear
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gardner, Eric ES0364 1 20 1
McKinnon, Corbin ES1241 2 18
Burns, Tommy ES0814 3 16
Johnson, Daniel C. ES0633 4 14
Bollinger, Daniel ES0650 5 12
Taylor, Brady A. ES0270 6 10
Ferrier, Anna ES0780F 0
Kaus, Bob ES0786 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Wiers, Patrick ES0970 0
2/4 March A
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sullivan, Christine ES0352 1 10
LaBranche, Brogen ES0410F 2 9
Markov, Andrey ES0243 3 8
Schrader, Jacob ES1351 4 7
Thompson, C. Darrell ES0702 5 6
Olsen, Kari ES0269 6 5
Brownlee, Steven George ES1267F 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Wilkerson, William ES0422 0
2/4 March B
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Brady A. ES0270 1 10
Gardner, Eric ES0364 2 9
Bollinger, Daniel ES0650 3 8
Wiers, Patrick ES0970 4 7
Johnson, Daniel C. ES0633 5 6
McKinnon, Corbin ES1241 6 5
Ferrier, Anna ES0780F 0
Kaus, Bob ES0786 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Burns, Tommy ES0814 Breakdown 0
Strathpey & Reel A
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
LaBranche, Brogen ES0410F 1 9
Olsen, Kari ES0269 2 8
Sullivan, Christine ES0352 3 7
Thompson, C. Darrell ES0702 4 6
Brownlee, Steven George ES1267F 5 5
Fraser, Duncan ES0467 6 4
Markov, Andrey ES0243 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Strathpey & Reel B
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gardner, Eric ES0364 1 10
Taylor, Brady A. ES0270 2 9
Sparklin, Eric ES1025 3 8
Bollinger, Daniel ES0650 4 7
Wiers, Patrick ES0970 5 6
McKinnon, Corbin ES1241 6 5
Burns, Tommy ES0814 0
Ferrier, Anna ES0780F 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
Kaus, Bob ES0786 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd A
Judges
Jerry Finegan
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Young, Rick ES0110 1 14
McNeil, Adrian ES1176 2 12
Foster, Kelly ES1204 3 10
Bailey, Gerald ES0963 4 8
Quinn, John L. ES0957 5 6
Judson, Evelyn ES0135 6 4
Holloway, Barbara ES0200 0
Piobaireachd B
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Crandell, Nathan ES1113 1 18
Currie, Peter ES0138 2 16
Galbraith, Jennifer ES1058 3 14
Ivey, Walter ES0452 4 12
Schnee, Courtney ES0377 5 10
Ronis, Lisa ES0068 6 8
Andrews, Robert ES0283 0
Barton, Joshua ES0964 0
Skinner, James ES1023 0
2/4 March A
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Grest, Michael ES1080 1 9
Judson, Evelyn ES0135 2 8
Foster, Kelly ES1204 3 7
Bailey, Gerald ES0963 4 6
McNeil, Adrian ES1176 5 5
Young, Rick ES0110 6 4
Ayub, Vincent ES0800 0
Holloway, Barbara ES0200 0
Quinn, John L. ES0957 0
2/4 March B
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Barton, Joshua ES0964 1 11 1
Ivey, Walter ES0452 2 10
Skinner, James ES1023 3 9
Burke, Joshua ES0531 4 8
Schnee, Courtney ES0377 5 7
Englebretson, Bridget ES1322 6 6
Andrews, Robert ES0283 0
Crandell, Nathan ES1113 0
Currie, Peter ES0138 0
Galbraith, Jennifer ES1058 0
Ronis, Lisa ES0068 0
Slow March A
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Grest, Michael ES1080 1 10
Judson, Evelyn ES0135 2 9
Young, Rick ES0110 3 8
Foster, Kelly ES1204 4 7
McNeil, Adrian ES1176 5 6
Landing, Joseph ES1418 6 5
Ayub, Vincent ES0800 0
Bailey, Gerald ES0963 0
Holloway, Barbara ES0200 0
Quinn, John L. ES0957 0
Slow March B
Judges
Jerry Finegan
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Barton, Joshua ES0964 1 11 1
Currie, Peter ES0138 2 10
Englebretson, Bridget ES1322 3 9
Schnee, Courtney ES0377 4 8
Burke, Joshua ES0531 5 7
Galbraith, Jennifer ES1058 6 6
Andrews, Robert ES0283 0
Crandell, Nathan ES1113 0
Ivey, Walter ES0452 0
Ronis, Lisa ES0068 0
Skinner, James ES1023 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
Piobaireachd
Judges
Kenneth J. McKeveny
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Broughton, Liam ES0985 1 8
Cannon, David ES1150 2 6
Schnee, Noah ES0378 3 4
Dudley, Stone ES0951 4 0
2/4 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Broughton, Liam ES0985 1 8
Cannon, David ES1150 2 7
Ferrier, Clare ES1435F 3 6
Schnee, Noah ES0378 4 5
Dudley, Stone ES0951 5 4
Craven, Michael ES0730 6 3
Maralit, Isaac ES0939 0
Twigg, III, Craig Liam ES0823 Breakdown 0
Slow March
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cannon, David ES1150 1 5
Broughton, Liam ES0985 2 4
Schnee, Noah ES0378 3 3
Ferrier, Clare ES1435F 4 2
Twigg, III, Craig Liam ES0823 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
Practice Chanter
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lewis, Oliver 92321 1 2
Pitney, Lloyd ES0152 2 0
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Osborne, Patrick ES1436 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Osborne, Patrick ES1436 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
March, Strathspey, and Reel
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Iannuzzi, Michael ES0323 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Iannuzzi, Michael ES0323 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
March, Strathspey, and Reel
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Green, Anthony ES1303 1 3
Minnis, Chris ES0119 2 2
Dishman, Raegan ES0307 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Green, Anthony ES1303 1 3
Dishman, Raegan ES0307 2 2
Minnis, Chris ES0119 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
2/4 March
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Anderson, Chandler ES0977 1 2
French, Christopher Harding ES0657 2 0
Strathpey & Reel
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Anderson, Chandler ES0977 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Haywood, Bradley ES1101 1 4
Pastva, Heather N. ES0588 2 3
Ingraham, Will ES0651 3 2
Allen, Fletcher ES0933 4 0
March Set
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pastva, Heather N. ES0588 1 4
Haywood, Bradley ES1101 2 3
Allen, Fletcher ES0933 3 2
Ingraham, Will ES0651 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
LaBranche, Nathan ES0412F 1 1
March Set
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
LaBranche, Nathan ES0412F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Taylor ES0838 1 2
Glennon, Chella ES1154 2 0
March Set
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Taylor ES0838 1 1
Expand Tree Collapse Tree Novice
2/4 March
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kiser, Emily ES1143 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Davis, Russell ES0182 1 3
Kelly, Tempe ES0770 2 2
Taylor, Kurt ES0619 3 0
Medley
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Kurt ES0619 1 3 1
Davis, Russell ES0182 2 2 1
Kelly, Tempe ES0770 3 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur (flourishing)
Drum Major
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Michael ES0730 1 2
Pitney, Lloyd ES0152 2 0