March, Strathspey, & Reel (3 Bands)
Judges: Piping-Dan Lyden, John Wassman; Ensemble-John L Bottomley; Drumming-Gordon M. Bell;
1. Ulster Scottish Pipe Band 2-1-1-2
2. MacMillan Pipe Band 1-2-2-3
3. Saffron United PB Gr III 3-3-3-1
Medley (3 Bands)
Judges: Piping-Dan Lyden, John Wassman; Ensemble-John L Bottomley; Drumming-Gordon M. Bell;
1. St Columcille United Gaelic PB 1-2-1-1
2. MacMillan-Birtles Memorial PB 2-1-2-3
3. Rory O'Moore Pipes & Drums IV 3-3-3-2
March Set (8 Bands)
Judges: Piping-James M. Bell, Duncan Bell; Ensemble-John Wassman; Drumming-Gordon M. Bell;
1. Rampant Lion Pipe Band 1*-1-1-1
2. Old Bridge & District PB 3-2-3-2
3. Thomas I Hall Memorial PB 4-3-2-3
4. Phil Emerald Pipe Band 2-4-6-4
5. Kearny Caledonian Pipe Band 6-6-5-6
6. The Guard Pipes & Drums 5-5-7-7
7. MacMillan Pipe Band V 8-8-4-5
8. P&D of the Delaware Valley V 7-7-8-8
March, Strathspey, & Reel (4 Competitors)
Judge: James E. Stack
1. James M. Bell
2. John L Bottomley
3. Duncan Bell
Hornpipe & Jig (4 Competitors)
Judge:
1. Dan Lyden
2. James M. Bell
3. Duncan Bell
Piobaireachd (2 Competitors)
Judge: James M. Bell
1. Andrew Donlon
March, Strathspey, & Reel (2 Competitors)
Judge: Dan Lyden
1. Andrew Donlon
Hornpipe & Jig (2 Competitors)
Judge: Duncan Bell
1. Andrew Donlon
Piobaireachd (7 Competitors)
Judge: John L Bottomley
1. Cody Markham
2. John Loiacono
3. William Shropshire
4. Kurt Wichman
5. Andrew Chalfoun
6. Matthew Cornetto
March, Strathspey, & Reel (7 Competitors)
Judge: John Wassman
1. William Shropshire
2. Andrew Chalfoun
3. Matthew Cornetto
4. Cody Markham
5. John Loiacono
6. Kurt Wichman
Hornpipe & Jig (7 Competitors)
Judge: Duncan Bell
1. Andrew Chalfoun
2. Cody Markham
3. Kurt Wichman
4. John Loiacono
5. Matthew Cornetto
6. William Shropshire
Piobaireachd B (9 Competitors)
Judge: Duncan Bell
1. Rodney Swartz
2. Sean Becker
3. Joseph Risola
4. Maj Sean P. Smith
5. Sean McCormick
6. Nancy Brown
Piobaireachd A (8 Competitors)
Judge: John Wassman
1. Christian Harrs
2. James Felder
3. Bob Wallace
4. Robert Delp
5. Patrick Cahill
6. Michael Philbin
2/4 March (19 Competitors)
Judge: Dan Lyden
1. Sean Dalgauer *
2. Christian Harrs *
3. Sean Becker
4. Marian Beck
5. Joseph Risola
6. Robert Delp
Strathspey & Reel (18 Competitors)
Judge: James E. Stack
1. Bob Wallace *
2. Patrick Cahill *
3. Sean Dalgauer *
4. Christian Harrs *
5. Robert Delp
6. Sean McCormick
Piobaireachd (11 Competitors)
Judge: John L Bottomley
1. James Duke *
2. Dennis McGlone *
3. Frank Johnson Jr *
4. John Sagrati *
5. Robert Luciano *
6. Mark Gough
2/4 March B (11 Competitors)
Judge: Dan Lyden
1. Rena Toomey *
2. Mark Gough
3. Kyle Burden
4. Jeff Walden
5. Raymond Lewis
6. James Mullins
2/4 March A (10 Competitors)
Judge: James E. Stack
1. Robert Luciano
2. Dennis McGlone
3. Ann McDougall
4. John Henderson
5. Christopher Imlay
6. James Duke
2/4 March (2 Competitors)
Judge: James E. Stack
1. Sarah Cooper *
March, Strathspey, & Reel (1 Competitor)
Judge: Gordon M. Bell
1. William Pastor
Hornpipe & Jig (1 Competitor)
Judge: Gordon M. Bell
1. William Pastor
2/4 March (1 Competitor)
Judge: Gordon M. Bell
1. James Quinn
Quick March Medley (1 Competitor)
Judge: Gordon M. Bell
1. James Quinn
March (1 Competitor)
Judge: Gordon M. Bell
1. Jerry Collins
March (3 Competitors)
Judge: Gordon M. Bell
1. Nicholas Shropshire
2. Daniel Rosario
March, Strathspey, & Reel (1 Competitor)
Judge: Linda M. Hall
1. Lisa A. Frazier
March, Strathspey, & Reel (1 Competitor)
Judge: Linda M. Hall
1. Seton Helwig
March (3 Competitors)
Judge: Linda M. Hall
1. Dawn Meade
2. Marisa Cumello
March, Strathspey, & Reel (2 Competitors)
Judge: Linda M. Hall
1. Lisa A. Frazier
Medley (1 Competitor)
Judge: Linda M. Hall
1. Tom Madigan